Imieniny: Eustachego, Faustyny i Renaty

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Twórczość braci Coen

Data wydarzenia: 
12-04-2018 18:00
Adres wydarzenia: 

Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (ul. Rynek 18)

"Twórczość braci Coen” - wykład dr Kamili Żyto (Instytut Kultury Współczesnej UŁ)


Wstęp wolny

Wszystkich miłośników i sympatyków kina zapraszamy serdecznie na wykład dr Kamili Żyto z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, który odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18:oo w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu. Filmoznawczyni opowiadać będzie o twórczości wielokrotnie nagradzanych braci Coen. Wykład organizowany w ramach projektu Akademia Bazylika.

Joel i Ethan Coenowie (znani także jako Bracia Coen) – amerykańscy filmowcy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Laureaci czterech Oscarów.
Joel Coen urodził się 29 listopada 1954, jego młodszy brat Ethan 21 września 1957. Razem tworzą duet artystyczny znany z wysmakowanych plastycznie, różnorodnych stylistycznie filmów, w których odświeżają znane schematy i swobodnie mieszają gatunki.
Debiutowali w 1984 filmem „Śmiertelnie proste”, a ich dalsza kariera zaowocowała takimi produkcjami, jak: „Barton Fink” (nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes), „Fargo” (scenariusz nagrodzony Oscarem, a Frances McDormand, żona Joela, otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej), „Big Lebowski”, „Człowiek, którego nie było”, „Most szpiegów”, „Ave, Cezar!” i wiele innych.
Największym sukcesem okazał się film „To nie jest kraj dla starych ludzi” z 2007 roku zrealizowany na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego, który zdobył aż cztery Oscary. Trzy z nich otrzymali sami bracia Coen: za scenariusz adaptowany, reżyserię oraz jako współproducenci najlepszego filmu roku, czwartą statuetką uhonorowano Javiera Bardema za najlepszą rolę drugoplanową.

Dr Kamila Żyto - Od 2007 roku jest adiunktem w Instytucie Kultury Współczesnej, regularnie współpracuje z branżowym „Film&Tv Kamera". Biegle włada językiem angielskim i hiszpańskim, zna łacinę i niemiecki.
W kręgu jej zainteresowań naukowych znajduje się: kino polskie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków związanych z wizerunkami Żydów i relacjami polsko-żydowskimi), kino amerykańskie (kino noir, zarówno klasyczne, hollywoodzkie z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, jak i współczesne filmy neo-noir) oraz kino świata hiszpańskojęzycznego (głównie twórczość Carlosa Saury czy Juana Antonio Bardem z okresu późnego frankizmu i transformacji). Prywatnie jest wielbicielką literatury pięknej i podróży.
Współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina" i Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (przy projekcie „Filmoteka Szkolna"), Akademią Filmu Polskiego, DKF PWSFTviT; jest wykładowcą nie tylko UŁ, ale i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim, prowadzi warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i średnich; gościnnie wykładała w Tybindze i Greifswaldzie.
http://filmoznawstwo.uni.lodz.pl/o-zakladzie/pracownicy/kamila-zyto/bioOdnośnik otworzy się w nowym oknie