Imieniny: Danieli, Bohdana i Julii

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Marka turystyczna Open Hair

Marka turystyczna Open Hair      Głównym narzędziem budowania wizerunku miasta ma być marka turystyczna "Open Hair".

      Marka turystyczna OPEN HAIR nawiązuje bezpośrednio do postaci Antoniego Antoine`a Cierplikowskiego –  jednego z najwybitniejszych fryzjerów w całej historii tego zawodu.

     Antoni „Antoine” Cierplikowski (1886-1976) - urodzony w Sieradzu fryzjer o międzynarodowej sławie. Zawodu uczył się w Łodzi, skąd wyjechał do Paryża. Rozgłos zyskał w 1909 roku, kiedy francuskiej aktorce Ewie Lavalliére obciął długie włosy i uczesał krótką chłopięcą fryzurę. Tym samym pojawiła się fryzura o nazwie "garconne". Styl "chłopczycy" podbił cały świat. Antoni Cierplikowski, już jako „Antoine”, nowy styl lansował razem z Coco Chanel. Wśród klientek Antoine`a znalazły się najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów - Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Backer, Brigitte Bardot, Edith Piaf. Czesał również sześć królowych. Zaprzyjaźniony z Cierplikowskim Jean Cocteau powiedział o nim: "Antoine jest poetą i bez wątpienia ten dar pozwala mu czynić z fryzury prawdziwe dzieło sztuki."

     Od 1938 pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie projektował fryzury dla wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Wtedy też przekonał Eleonorę Roosvelt, żonę prezydenta USA Franklina Delano Roosvelta do krótkiej fryzury. Ponadto rzeźbił i zbierał dzieła sztuki. W czasach największej świetności miał filie swojego paryskiego zakładu w Cannes, Marsylii, Londynie, Tokio i w Stanach Zjednoczonych, gdzie działało aż 121 punktów pod szyldem "Antoine". "Był największym z tych, którzy na równi z Coco Chanel stworzyli kobietę współczesną" - napisano w dzienniku "Le Figaro" po jego śmierci.

     W podręcznikach fryzjerstwa wymieniany jest jako jeden z najważniejszych ludzi w historii tego zawodu. Dla upamiętnienia jego osoby Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sieradzu organizuje od 1975 r. Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego. W pierwszej edycji brał udział sam Antoine.