Imieniny: Michaliny, Michała i Piotra

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Z myślą o rozwoju - szybki internet w Sieradzu

29/11/2017

Miasto Sieradz oraz firma Orange podpisały porozumienie w sprawie rozwoju sieci światłowodowej.

Orange Polska  zbuduje w  Sieradzu sieć szybkiego światłowodowego internetu, w zasięgu której do końca 2019 roku znajdzie się prawie 9,5 tys. gospodarstw domowych w mieście. Operator planuje przeznaczyć na ten cel ponad 7,7 mln złotych. Do światłowodu zostaną podłączone także  miejscowe szkoły. Dziś przedstawiciele władz Sieradza i Orange Polska podpisały porozumienie, którego celem jest zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Orange Polska a władzami Sieradza pozwoli stworzyć warunki dla efektywnego przebiegu inwestycji, m.in. skrócić czas wykonania robót technicznych, a także przeprowadzić je w sposób jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców.
Inwestycja będzie w całości finansowana z własnych środków Orange Polska. Doprowadzenie sieci światłowodowej do mieszkań i domów nie będzie wiązać się z żadnymi kosztami dla mieszkańców. Ze Światłowodu Orange będą mogły skorzystać także sieradzkie szkoły, siedziby firm czy instytucji. Na podstawie porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji Orange podłączy światłowodowy internet do 18 sieradzkich szkół, które będą mogły zostać włączone w Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. W całym województwie łódzkim operator podłączy do światłowodu 300 szkół. Oprócz współpracy w zakresie budowy sieci oraz informowania mieszkańców o realizowanej inwestycji, porozumienie przewiduje także działania wspierające edukację cyfrową mieszkańców.

Inwestycja w Sieradzu to element jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. W sumie w latach 2016 - 2020 Orange Polska planuje przeznaczyć na rozwój sieci światłowodowej w Polsce ponad 4,2 mld zł. Dzięki temu z superszybkiego interentu o prędkości nawet 600 Mb/s będzie mogło skorzystać ponad 5 mln gospodarstw domowych w kraju.