Imieniny: Amielii, Idalii i Leopolda

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

IX Sieradzka Konferencja Kosmiczna

11/09/2018

Konferencja Kosmiczna, której dziewiątą edycję organizuje Miasto Sieradz przebiegać będzie pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej - POLSA. Konferencji towarzyszą tradycyjnie pokazy, warsztaty oraz konkursy przeznaczone dla młodzieży szkolnej. Gościem specjalnym Konferencji będzie generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta i Honorowy Obywatel Sieradza.

- Mam nadzieję, że to przełomowa chwila dla konferencji. Miasto Sieradz po kilku latach organizacji konferencji przez sieradzkie Muzeum Okręgowe, któremu przecież też pomagaliśmy, dostrzega potencjał, jaki ma konferencja kosmiczna i postać Arego Sternfelda, ktory w strategi promocyjnej Sieradza powinien odgrywać nie mniejszą role niż Antoine Cierplikowski. To zadecydowało, że postanowiliśmy przejąć ciężar organizacji konferencji kosmicznej - wyjaśnia Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Tegoroczna Konferencja Kosmiczna zaplanowana została na 2-4 października. Oprócz ekspertów z PAK, swoje prelekcje podczas konferencji będą mieli przedstawiciele CBK PAN, Zakładu Silników Lotniczych Instytutu Techniki Cieplnej PW, Zakładu Technologii Kosmicznych Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa, Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy oraz Esero Poland.
W drugim dniu konferencji zaprezentują się firmy z sektora kosmicznego, wśród nich: iTTi Sp. z o.o. z Poznania, KP Labs Sp. z o.o. z Gliwic, SC Space&Data Sp. z o.o.  z Łodzi.
Konferencji towarzyszyć będą pokazy nieba w Astroarenie dla dzieci i młodzieży szkolnej z Sieradza, koncert a także prezentacje łazików marsjańskich, które zajęły czołowe miejsca w tegorocznych konkursach: międzynarodowym University Rover Challenge w USA (na pustyni Utah) i europejskim European Rover Challenge w Polsce (w Starachowicach).
Generał Mirosław Hermaszewski będzie gościem konferencji podczas jej trzecieg dnia.

Konferencji tradycyjnie towarzyszą również konkursy. W tym roku młodzież szkolną zapraszamy do konkursu wiedzy kosmicznej „Rakiety w Polsce i na świecie” a także do konkursu plastycznego odbywającego się pod hasłem „Rakieta w domu i w zagrodzie”.
Organizatorem obu konkursów jest Miasto Sieradz we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Polską Agencję Kosmiczną – POLSA
Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone 4 października 2018 roku na zakończenie IX Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody – laureaci konkursu wiedzy otrzymają teleskopy.