Imieniny: Michaliny, Michała i Piotra

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Inauguracja młodych radnych

04/12/2017

Część pierwsze doświadczenia z samorządem ma już za sobą. Dla większości członkostwo w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Sieradzu to jednak początek przygody z samorządnością. Młodzi sieradzcy radni zainaugurowali nową kadencję.

Młodzieżowa Rada Miejska w Sieradzu została utworzona 5 czerwca 1997 roku. Pięć lat później został opracowany jej statut, który dokładnie określa cele, zadania i zasady funkcjonowania MM. Statut poddany został modyfikacjom w 2016 r. Głównym celem utworzenia Rady było bezpośrednie zaangażowanie młodzieży w sprawy miasta oraz kształtowanie u niej postaw obywatelskich. MRM pełni organ doradczy Rady Miejskiej w Sieradzu. Głównym zadaniem MRM jest inicjowanie i wspieranie wszelkiego rodzaju przedsięwzięć i projektów młodzieżowych.
- Dzięki wam możemy docierać do młodych ludzi. Chcemy was wyciągnąć sprzed dobrodziejstw XXI w. Nie traktujcie tego w kategorii moralizowana, ale bezpośredni kontakt z człowiekiem jest nie do zastąpienia. Jeżeli zechcecie z tego korzystać, to wasz glos będzie słyszalny. Praca w Młodzieżowej Radzie Miejskiej da wam fajną szkolę życia z możliwością kreowania przyszłości – powiedział w czasie inauguracyjnej rady Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
W czasie pierwszego posiedzenia w nowej kadencji, młodzi radni złożyli ślubowanie oraz wybrali przewodniczącego oraz przewodniczących. Tym pierwszym został Mateusz Ciepłuch z I LO im. Kazimierza Jagiellończyka. – Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie układać się dobrze. To bardzo ważne, żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać, prostym, młodzieżowym językiem – mówił nowy przewodniczący, który członkiem MRM był także w poprzedniej kadencji. Zastępcami Mateusza zostali: Katarzyna Mes (II LO im. Stefana Żeromskiego) oraz Arkadiusz Piechowiak (I LO).
- Zarówna ja i moi koledzy na pewno będziemy wam pomagać i współpracować z wami. Możecie wykorzystać nasze doświadczenie – przekonywał Albert Dąbrowski, który jako wiceprzewodniczący MRM poprzedniej kadencji prowadził inauguracyjne spotkania nowej rady.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu odbywają się co dwa lata w okręgach wyborczych, znajdujących się w poszczególnych szkołach ponadpodstawowych na terenie Sieradza. W wyborach może wziąć każdy uczeń uczęszczający do szkoły średniej. Wybory do MRM zarządza Przewodniczący na 30 dni przed upływem kadencji.