Imieniny: Amielii, Idalii i Leopolda

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Geotermia. Dziennikarska wizyta

12/09/2018

Dziennikarze ponad 20 redakcji, zarówno mediów ogólnopolskich, jak i tych branżowych związanych z energią geotermalną i ekologią odwiedzili Sieradz. W czasie wizyty studyjnej zapoznali się z koncepcją wykorzystania geotermii w rozwoju miasta.

Organizatorem wizyty był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współudziale Miasta Sieradz. - W ten sposób chcemy przede wszystkim pokazać dobre praktyki związane z energią geotermalną, jak i współpracą pomiędzy Funduszem a samorządami – mówił Sławomir Kmiecik, dyrektor departamentu promocji i komunikacji społecznej NFOŚiGW.
Podczas spotkania w magistracie dziennikarze poznali szczegóły dotyczące realizowanej w Sieradzu inwestycji w postaci badawczego odwiertu geotermalnego, jak i koncepcji ich wykorzystania. - Skoro energia geotermalna wykorzystywane jest w tak wielu miejscach na świecie, to dlaczego nie w Sieradzu. Szansę na to otworzyło dofinansowanie z Narodowego Funduszu [ponad 10 mln zł – red.]. - Energię geotermalną chcemy wykorzystać przede wszystkim do ogrzania mieszkań. Wydobyta z otworu eksploatacyjnego za pomocą pompy głębinowej gorąca woda geotermalna w ilości około 250  m3/h i temperaturze około 55 oC będzie kierowana do płytowych wymienników ciepła wykonanych z tytanu, gdzie będzie oddawać swoje ciepło powracającej od odbiorców ciepła wodzie sieciowej PEC – wyjaśniał Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Wytwarzana w ten sposób moc ma wynieść ok. 12 MW, co stanowić będzie ponad 25 proc. rocznego zapotrzebowania energetycznego dla całego miasta. - Wykorzystania wód geotermalnych w kontekście ogrzewania jest o tyle istotne, że w ciągu kilku lat certyfikaty emisji CO2 wzrosły trzykrotnie i teraz cena ich oscyluje w granicach 25 euro. - To przekłada się na cenę za energię dla odbiorcy końcowego. W ostatnich latach problem ten nasilił się. Ograniczenie zużycia węgla w wytwarzaniu energii spowoduje, że spółki takie, jak Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu ograniczą konieczność zakupu certyfikatów emisji CO2 – wyjaśniał Piotr Długosz, prezes firmy Pro-Invest Solutions, która odpowiedzialna jest za nadzór geologiczny prowadzonych w Sieradzu prac.
Dziennikarze po spotkaniu w urzędzie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska pracy wiertni w Sieradzu.
Dokładne wskaźniki wody geotermalnej znajdującej się pod Sieradzem będą znane za kilka, kilkanaście dni. W tej chwili temepratura wody wynosi ok. 55 stopni. - Złoża znajdują się prawie pod samą powierzchnią, na głębokości 4-5 m. Można ją pozyskać w bardzo łatwy sposób.  Z badań próbnikiem, które odbyły się kilka dni temu, wiemy, że temperatura wynosi około 54,5 - 55 stopni. Projekt przewidywał wydatek na poziomie 250 metrów sześciennych na godzinę i raczej też tak jest. Woda ma jednak trochę mniejszą mineralizację, ale to tylko na korzyść całej instalacji – tłumacz Długosz.
Po dokładnym zbadaniu złoża okaże się, czy wodę geotermalną będzie można wykorzystać nie tylko do ogrzewania mieszkań, ale też np. do celów leczniczych.

Przejdź do galerii