Imieniny: Anety, Leokadii i Wiesława

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Are kosmos!

05/10/2018

To już 9 lat gdy miasto Sieradz jest gospodarzem jednej z nielicznych w Polsce konferencji o tematyce kosmicznej. To dobre miejsce by rozmawiać o kosmosie – mówił podczas tegorocznej edycji wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. dr hab. inż. Marek MOSZYŃSKI i wskazywał na dziedzictwo Arego Sternfelda – sieradzanina, którego obliczenia dały początek podróżom w kosmos.

To właśnie Ary Sternfeld był inspiracją do tego, by w 2009 roku w Sieradzu zorganizować pierwszą konferencję kosmiczną. Wymyślił ja i zorganizował z pomocą Starostwa Powiatowego ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu pan Jerzy Kowalski. Organizacje dziewiątej edycji, w 2018 roku,  wspólnie z Jerzym Kowalskim przejęło Miasto. Patronami honorowymi przedsięwzięcia byli Paweł Osiewała Prezydent Sieradza oraz Marszalek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Centrum Badań Kosmicznych i Polska Agencja Kosmiczna, reprezentowana na konferencji przez wiceprezesa prof. dr hab. Inż. Marka Moszyńskiego i prof. dr hab. Cezarego SPECHTA  Dyrektora Departamentu Edukacji PAK. Sponsorami 9. Sieradzkiej Konferencji kosmicznej byli najwięksi lokalni pracodawcy – firmy Medana i Scanfil.
Trzydniowa konferencja miała charakter edukacyjny. Nastawiona na spotkania z nauczycielami i młodzieżą. Pierwszy dzień przeznaczony był głownie dla nauczycieli fizyki, przyrody, geografii i chemii szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli przedszkoli. Oprócz prelekcji prowadzonych przez pracowników PAN, Centrum Nauki Kopernik czy firmy Cloudferro, wychowawcy wzięli udział w warsztatach podczas których poznali nowe, dobre praktyki nauczania przedmiotów ścisłych. W przedszkolu nr 2 im. Krasnala Hałabały w Sieradzu setka przedszkolaków oraz ich opiekunowie brali udział w edukacyjnych zajęciach dotyczących kosmosu, prowadzonych przez firmę Trefl. Nowatorskie metody zabawy-nauki prowadzone były poprzez kolorowe zestawy edukacyjne i z pomocą kosmicznych bohaterów – Treflików.
Także w pierwszym dniu konferencji rozpoczęły się pokazy nieba w Astroarenie, czyli mobilnym planetarium. Z pokazowej lekcji kosmosu skorzystało około 130 osób – uczniów sieradzkich szkół i przedszkoli. Pierwsze dwa dni to także pokazy na sieradzkim Rynku zespołu studenckiego prezentującego zwycięskiego, na University Rover Challenge (URC), łazika marsjańskiego.
W drugim dniu w Muzeum Okręgowym w Sieradzu około 150 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, maturzystów oraz studentów wysłuchało prezentacji firm działających w sektorze kosmicznym (SENER Sp. z o o., InphoTech Sp. z o.o., KP Labs Sp. z o.o. z Gliwic, CloudFerro Sp. z o.o. SC Space&Data Sp. z o.o. z Łodzi, PIAP SPACE Sp. z o.o. z Warszawy).
Ostatni dzień konferencji w Teatrze Miejskim w Sieradzu zebrał ponad 350 osób ze szkół z całego regionu. Gościem honorowym 9. Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej był Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.
- Bardzo dobrze że Sieradz pamięta o korzeniach kosmicznych, o Arym Sternfeldzie, twórca kosmonautki. Do tej pory to nośnikiem nowoczesności było lotnictwo, a od paru lat przejęła to kosmonautyka i sama obecność myślami w tej dziedzinie to duże osiągnięcie. Spójrzcie Państwo jak młodzież się tym interesuje…Dla mnie kosmos i technologie kosmiczne są czymś naturalnym a dla nich, dla tych młodych ludzi jest to nowum. I oni, za jakiś czas, będą wiedzieli na ten temat więcej niż my tu razem wzięci i będą próbowali te technologie zastosować do normalnego życia. Kosmos to wielka przyszłość. – mówił Generał.

Ostatni dzień konferencji był także okazją do podsumowanie konkursów; wiedzowego i plastycznego, które towarzyszyły wydarzeniu. W obu swoje prace zgłosiło kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Konkurs Wiedzy Kosmicznej dla Młodzieży Szkolnej Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej „Rakiety w Polsce i na Świecie”

Poziom student:

1. Garbarczyk Adam, Sieradz

2. Pietrzak Paweł, Wieluń

3. Graczyk Paulina, Wieluń

Wyróżnienie

Jakoniuk Bartłomiej,  Reda

Poziom junior:

1. Szynal Błażej, Zduńska Wola

2. Sikorski Franciszek, Warszawa

3. Witkowska Justyna, Płock

Konkurs plastyczny „Rakiety w domu i zagrodzie”

Kategoria Junior

  1. Matylda Ciesielska, SP  nr 16 Studzienice
  2. Karolina Strzelczyk, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie
  3. Patrycja Janik, SP w Niwiskach

Kategoria Student

  1. Michał Łuczyński, ZSP nr 1 w Sieradzu
  2. Bartosz Dobras, ZSP nr 1 w Sieradzu
  3. Dawid Ciumek, ZSP nr 1 w Sieradzu

Kategoria prace przestrzenne

  1. Teresa Dudzińska, SP Beniądzice
  2. Mikołaj Michalak, ZSP nr 1 w Sieradzu

Wyróżnienia:
Weronika Smug, II LO w Wieluniu,
Robert Kowalski, SP Złoczew.

Przejdź do galerii